W tym tygodniu byłam na spotkaniu w klubie "Wojtek". Koleżanka zainspirowana wystawą w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaproponowała zrobienie SNUTKI.
Pierwszy raz usłyszałam o tej technice haftu.Nazwa pochodzi najprawdopodobniej od słowa: snuć, wysnuwać nici tj wyciągać ,przeciągać. Rzeczwiście haft ten polega na obszywaniu elementów wzoru ściegami zadziergiwanym i okędką /tzw.wałeczek/ i łączeniu ich pajęczyną nitek. Pokażę tu kolejne etapy pracy.
Jeśli spotykam się z jakąś techniką po raz pierwszy to aby się nauczyć posługuję się gotowym wzorem robótki.Później dopiero, znając możliwości i wygląd ściegów charakterystycznych dla danej techniki można się zająć projektowaniem własnych wzorów.Tą serwetkę znalazłyśmy w starym wydaniu "Kramu z Robótkami".Nie wiem czy to czasopismo jeszcze się ukazuje.


Kolejność prac - narysować wzór na tkaninie, - założyć tkaninę na tamborek, - obszyć fastrygą kontury wzoru, - przeciągnąć nitki między kółkami i łukami wkłuwając igłę w tkaninę bardzo blisko na wewnętrznym obwodzie "pajęczynki" i szerzej na zewnętrznym,- przeciąć na krzyż tkaninę w małych kółeczkach /po nitce tkaniny -nie po skosie/ pozostawiając niedocięte ok 2 mm, ołówkiem lub innym kołeczkiem rozsunąć przeciętą tkaniną tak aby przygotować kółko do obszywania po obwodzie, - Ściegiem zadziergiwanym obszyć łuki kółek na brzegu pracy i wałeczkiem wewnątrz, duży łuk obszywam /dla urozmaicenia/ ściegiem zadziergiwanym "w obie strony" /po obszyciu łuku w jedną stronę,odwracamy robótkę i obszywamy go ponownie z powrotem wkłuwając igłę między poprzednie szwy.
Ważne. Nie zdejmujemy robótki z tamborka dopóki w obrębie jego płaszczyzny nie uszyjemy wszystkich elementów to zapewnia zachowanie właściwych kształtów wzoru.Szczegółowe opisy ściegów i ewentualne rysunki zamieszczę na życzenie. Końcowy efekt mojej pracy oczywiście pokażę.
Mam nadzieję że ostatnie kółka / tych dużych jest w pracy 17, małych nie policzę/ będą wyhaftowane równiutkim ściegiem, bo obecne z powodu braku wprawy pozostawiają wiele do życzenia. SNUTKA uważana jest za haft trudny.